Veckans Outfit – Marint
Marint mode hör våren till. Oavsett om du är en hängiven seglare eller en person som hellre nöter seglarskor i urban miljö är det en mycket tacksam stil som är närmast omöjlig att misslyckas med.
Kavaj Marc Jacobs (cirka 3490 kr, yoox.com) – Få ger sig ut i till sjöss under full storm iklädd kavaj. Snarare är det ett plagg för alla rosédrickande bryggseglare. I detta lediga utförande passar en bomullskavaj dock till de allra flesta sammanhang.
Byxor Hickey Freeman (cirka 1600 kr) – Seersucker är tveklöst en av preppy- och New Englandstilens grundpelare. Sportigt, men samtidigt elegant.
Seglarskor Brooks Brothers (cirka 630 kr) – Seglarskorna är närmast en självklarhet till en fulländad båtstil. De bärs dock med fördel utan strumpor.
Scarf Paul Smith (cirka 760 kr) – Svart och blått kan framstå som en ganska okonventionell lösning. Svart skapar dock en väldigt snygg kontrast till just blått, oavsett om det gäller en scarf eller slips.
Väska Urban Outfitters (cirka 375 kr) –När det gäller budgetväskor brukar det bästa tipset vara att undvika läderväskor. Billigt läder ger sällan ett snyggt intryck. Tygväskor är därför betydligt tacksammare för en mindre plånbok.