”Mansben ska inte synas”

Johan Magnusson  |  Publicerad 2009-03-20 15:30  |  Lästid: < 1 minut
Bild 427139

Peder Lamm, chefredaktör Connoisseur:

– Jag tror att jag ska satsa på jeans, men inte blåjeans då utan färgade. För de som har lite bättre med kosing har Polo Ralph Lauren släppt ett par ursnygga orange jeans med en rätt fet prislapp. Annars har ”Hempa & Marre” (Peder Lamm-svenska för H&M, Kings anm.) slimfit-jeans i en döcool smaragdgrön färg. Färgglada jeans matchar man gärna med en rätt lugn överdel. Det kan vara en club blazer, eller ännu hellre en safarijacka. Shorts däremot är inte min grej. Min inställning är att mansben ska synas så lite som möjligt och shorts har man på stranden, tycker jag, om man inte var med i Bernard Montgomerys åttonde armé under Andra världskriget. Men då var det ju av rent praktiska skäl, när soldaterna bad på sina bara ben att få klippa av sina byxben för att klara av ökenvärmen. 

Bild 427140

Åsa Göransson, designer, Blank: 
– Här på vårt kontor är det jeansförbud, vilket gör att det är något vi gärna vill slippa se – speciellt om de är extremt tajta. Man vill inte heller se män som klär sig som sina barn – Stadiumshorts och Foppatofflor är det skottpengar på. Nedtvättade, chinos, pojkiga manchesterbyxor och dressade kostymbyxor i bomull är däremot okej. Särskilt gillar jag just ett par dressade bomullsbyxor med ett 1,5 centimeter smalt läderbälte, som killarna rullar upp lite skönt till ett par fina loafers och en lite för stor t-shirt.

Bild 427141

Carl Reinholdtzon Belfrage, krogredaktör, Nöjesguiden:

– Det är populärt att framhäva åsikten att färg är något eftersträvansvärt till våren. Men man ska vara väldigt försiktig med färger. Gränsen mellan succé och fruktsallad är hårfin. Färger är roligt, Jefferson Hack brukar bära ett par vansinnigt vackra rosa manchesterbyxor från Hackett till grå kavaj, men färger ska alltså i allmänhet behandlas varsamt. Vidare är ”stoppa in”, alltså applicera byxbenen innanför strumporna, det nya ”rulla upp”. Detta av flera anledningar, den främsta för att synliggöra dina strumpor. Här skulle jag vilja bolla lite med den eminente Marcus Dunberg, men den jäveln svarar inte på mina mail sedan jag slog honom i tennis förra sommaren. Men i vilket fall som helst, det viktigaste är: bär inte jeans om du inte är döv, blind, stum och sängliggande.

Dela på Facebook
Tweeta