Minimalistisk elegans Beach 2010

Svensk-franska Ron Dorff hittar du på rondorff.com och Nathalie Schuterman i Stockholm. De flesta produkterna kostar mellan 500 och 1 000 kronor.

Redaktionen  |  Publicerad 2010-05-04 14:23  |  Lästid: < 1 minut
Bild 425793

 

Vad är det unika med ert märke?
– Vi erbjuder tidlösa, klassiska och högkvalitativa plagg i diskreta färger som aldrig blir omoderna. Kollektionen innehåller ett antal essentiella ”must-haves” som återkommer säsong efter säsong. Enkla, figursydda basplagg i diskreta färger med fokus på komfort och funktionalitet. Både jag och Jérôme är obotliga perfektionister och extremt anala. Vi lämnar ingenting åt slumpen. Det finns inte en millimeter överflödigt tyg på våra plagg. Ju enklare kläderna är desto större krav ställer vi på kvalitén och skärningen. Vi har också tagit konceptet ett steg längre och, tillsammans med FACE Stockholm, lanserat en unik bodycareserie för män under namnet Skärgård.

 

Vilka killar vill ni se i era produkter?
– Modemedvetna killar i 25-40 årsåldern som inte nödvändigtvis vill se ut som en 17-årig breakdansare från Queens men inte heller känner sig dragna till pastellfärger och bakåtslickat hår. Vi ligger i samma prisklass som Lacoste och Ralph Lauren men har anammat en mer urban, minimalistisk stil. Det enda som kännetecknar våra kläder är de två svartlackerade öljetterna. Less is more.

Bild 425794

Claus Lindorff.

Av: Joel Ågren

Dela på Facebook
Tweeta