”Modebloggare påverkar inte modet”

Det finns ungefär 150 000 svenska modebloggar - känns det som. Bra eller anus? Kings fredagspanel har ordet. 

Redaktionen  |  Publicerad 2008-04-25 04:27  |  Lästid: < 1 minut

 

Bild 427692 Robert Berggren, designer Pour.
Till en början störde jag mig på dem, men nu kan jag tycka att det är roligt att ungdomarna får hålla på. Det är lite som Speakers corner, alla får göra sin röst hörd – oavsett det sker på en låda i Hyde Park eller i en modeblogg. Däremot tror jag inte att de påverkar modet över huvud taget.
Bild 427693

Cecilia B Jonson, moderedaktör på Expressen.

– Riktiga modebloggar är väl egentligen bara bra, det spelar väl ingen roll om kvaliteten ibland är kackig, huvudsaken är väl att kreativiteten och viljan finns där? Bloggare som kallar sig modebloggare (läs Blondinbella) enbart i syfte att nå en bredare publik, och som dessutom verkar syssla med någon form av produktplacering, är jag dock skeptisk till. Var är kärleken och känslan liksom?

Foto: Expressen
Bild 427694

Calle Schulman, driver humorsajten 1000apor.se.

– Jag blir irriterad på modebloggar. Inte bara för att de är så förbannat illa skrivna. Utan också för att de drar så många besökare. Och för att jag vill kräkas rakt ut på folk som ställer sig med benen i kors framför en spegelvägg hemma i flickrummet i Bromma och bränner av en bild med en skabbig kamera och plutläppar, och med de där jävla Gustav Vasa-luggarna som alla envisas med att ha nuförtiden. Herregud. Jag är verkligen en missunnsam liten farbror.

Foto: Morgan Norman

Av: Henrik Sagen

Dela på Facebook
Tweeta