Möt Kings nya bloggare!

I dag presenterar vi en ny blogg på kingmagazine.se. Jeansexperten Johan Rundcrantz kommer att ge dig allt du vill veta – och allt du inte visste att du ville veta – om det tidlösa plagget och materialet i bloggen Denimdyrkaren.
Berätta Johan, vad är din blogg för något?
– Det handlar om något alla har i garderoben – jeans. Ur ett perspektiv som behandlar både nu- och dåtid.
Vad kan vi vänta oss att läsa om?
– Det blir mycket jeanshistoria. Hur saker och ting inom jeans och denim har utvecklats under århundradena samt information om de bästa jeansbutikerna, japanska jeans, aktuella kollektioner och lite annat smått och gott. Jag ska öppna upp en stor godispåse fylld med intressant jeansinformation – från mig till er alla!
Vad hoppas du uppnå med den?
– Först och främst vill jag lära mig själv mer om jeans. sen att så många som möjligt oavsett om man är intresserad av jeans eller ej ska lära sig något nytt om plagget de har på sig när de läser inlägget. Så att det blir mer än bara en produkt.
Varför är du så intresserad av jeans?
– Jag har alltid varit intresserad av historia, sen blev jag genom mitt förra jobb på Solo mer och mer intresserad av jeans. Så jag slog två flugor i en smäll och började läsa om jeansens historia. Underbara gamla historier om hur märken, passformer och nitar har kommit till hos speciellt Levi´s, Lee och Wrangler
Vad är god stil för dig?
– Det är när en person vågar, vill och kan bära upp plagg på ett originellt och snyggt sätt som visar vem personen är.
Vad kommer du inte att skriva om?
– Manchesterbyxor.
I dag har alla en egen blogg. Varför ska vi läsa din?
– Om du vill lära dig något nytt, och något som händer utanför vårt lands gränser inom jeans så kommer du att få läsa om det hos mig.
Avslutningsvis, om du fick åka tillbaka i tiden och träffa dig själv som femtonåring, vad hade du gett dig själv för stiltips?
– Att jag skulle skippa manchesterbyxorna, och dra på mig ett par sköna otvättade jeans istället.
LÄS JOHAN RUNDCRANTZ BLOGG DENIMDYRKAREN HÄR >>

Kings senaste bloggtillskott – jeansfantasten Johan Rundcrantz.
Namn: Johan Rundcrantz
Född: 1987
CV i korthet: ”Började som extraarbetare på SOLO under gymnasiet, under tiden skrev jag även boken Jeansbibeln som mitt projektarbete. Arbetar i dag som jeansansvarig på Spirit Stores i Helsingborg.”
Bloggar jag läser: Repeat to fade ”En jeansblogg som för tillfället befinner sig i jeanstokiga Japan.”
Denim Demon Jeans ”Bröderna bakom svenska jeansmärket Denim Demon skriver löpande om sitt samiska slitningsprojekt.”
Johans jeanstips!
1 ”Köp alltid otvättade och vänta med att tvätta i minst ett halvår.”
2 ”De otvättade jeansen ska alltid vara snortajta i början – det ger en personlig passform efter några månaders användning.”
3 ”Tvätta jeansen alltid ut och in samt i 30 grader – eller kemtvätta dem. Om du orkar så lägg dig i badkaret och låt sedan jeansen torka när du har på dem – då blir de riktigt bra!”