Neighborhood gör samarbete med Wood Wood

För att fira Wood Woods 15-årsjubileum så släpps en exklusiv kollektion med det japanska märket Neighborhood.
När Wood Wood nu firar 15 år så samarbetar det danska streetwearmärket med det japanska Neighborhood, och nu släpps en exklusiv kollektion med fem helt nya plagg; collegetröja, t-shirt, coachjacka, skor och keps.
De två märkena har arbetat tillsammans under flera år, och det var naturligt att släppa en kollektion för 15-årsjubileumet.
I kollektionen syns plagg som har en klassisk NBHD-look, i färgskalan svart och vitt.



Det släpps också två exklusiva skomodeller, som är baserade på Convese skor One Star 74 och Chuck 70. Skorna är gjorda i mocka och läder, som ska höja kvaliteten på skorna.
Med sin inspiration från militärt workwear har de båda skorna i Converse x Neighborhood-samarbetet utrustats med slittåliga material som mocka, läder och canvas, men även med fina detaljer. Exempelvis har One Star ’74 och dess välkända stjärn-logga förfinats genom ytterligare detaljer. Förutom detta pryder en text unik för samarbetet även sulan. Innersulan har i de båda skorna utrustats med Neighborhoods logga.


Den exklusiva jubileumskollektionen släpps i Wood Woods flagskeppsbutiker och online på woodwood.com och Conversesmodellerna på Sneakersnstuff 6 april.