Nike bjuder dig på vernissage

 |  Publicerad 2009-08-14 15:21  |  Lästid: < 1 minut
Bild 426775
En ikon hyllas: Nike Air Max 30-åriga karriär sammanfattas och ställs ut. 
 
Nike Air Max är knappast det mest självklara löparskovalet i dag. Men när den introducerades för första gången 1978 med sin Air-teknologi (luftrum under sulan) markerade märket början på en ny sneakersepok.
Nu har det gått 30 år sedan dess och utställningen IAM1 Journey ger dig en tillbakablick över Nikes roll i löpningens tjänst.
– Besökaren kan vänta sig en häftig historia om en ikonis skomodell – Air Max 1 har en revolutionerande historia. Men utställningens höjdpunkt är de svenska sneakerssamlarna som bidrar med sitt favoritpar av Air Mmax 1, säger Ninni Lindertz, marknadschef för Nike i Sverige.
Utställningen äger rum på Studio, Åsögatan 115 i Stockholm, är gratis och har öppet mellan 15-23 augusti. Måndag – fredag 12:00 -19:00 och lördag – söndag 12:00 – 17:00.
Dela på Facebook
Tweeta