Nikes uppdaterade klassiker

Nikes klassiska fotbollsjacka är för evigt förknippad med amerikansk skolidrott. I vår tar den sig ut på våra gator på bred front som en av vårens hetaste jackor.
Den klassiska Varsityjackan var först förbehållen amerikanska universitetsidrottare, men har under åren gått via rockabillies, 80-tal-hiphopare och japanska hipsters till att bli ett självklart plagg för den breda massan. I vår kommer den i Nike Sportswears tappning, under namnet Destroyer.
I en av modellerna har innovatörerna på sportjättens designavdelning har kompletterat jackans traditionella tryckknappar med blixtlås, och stoppat nylon i innerfodret för en lyxigare känsla. Två lager vattentät ull håller vätan stången och gör Destroyern till ett naturligt val som vårjacka. Vår favorit är för övrigt modellen på bilden i grå filt med skinnärmar för 3 200 kronor. Priser annars från tusenlappen och uppåt med störst utbud på Sneakersnstuff och www.sneakersnstuff.com.