Nu har strumpsuccén öppnat eget

Johan Magnusson |
Publicerad 2010-08-30 14:09 |
Lästid: 2 minuter

Den nya butikens storlek är inte mycket att skriva hem om – det är snarare ett hål i väggen än en modebutik – men Mikael Söderlindh och Viktor Tell bakom märket är nöjda.
– Det har varit ett hårt jobb, men vi har fått den som vi vill ha den, och kommer fortsätta utforska vad man kan göra med lokalen i form av olika installationer och annan konst, säger Söderlindh.

Rolig anekdot: Trådarna som tillverkar strumporna återfinns i rullar i den nya butiken.

Strumphyllan – den nya jeanshyllan.
Hela den nya kollektionen, som är den tredje i ordningen, säljs i butiken, bland annat nyheterna kashmirstrumporna, tubsockorna och de miljövänliga modellerna gjorda i en blandning av hampa och återvunnen bomull (se: bild nedan).

Klimatsmarta strumpor från Happy Socks.
Sedan starten för två år sedan har Mikael Söderlindh och Viktor Tells märke Happy Socks ökat sin omsättning med 130 procent och finns nu i 40 länder. Närmast planeras fler butiksöppningar i bland annat Paris, London och New York, och inte mindre än tre nya samarbetskollektioner inom det närmaste halvåret.

Happy Socks PR-chef Malkiel Berry ger ett exempel på hur du kan bära upp dina färgglada strumpor.
Läs också: Strumpsuccén öppnar eget.