Sail Racing öppnar nytt i Stockholm

Redaktionen  |  Publicerad 2009-10-07 12:52  |  Lästid: 2 minuter
Bild 426568
Sail Racing hittar du på Grev Turegatan i Stockholm.  
Sportklädesmärket från Göteborg letar sig till storstan. På exklusiva Grev Turegatan i Stockholm har de öppnat en butikslokal.
– Vi har testat konceptet i vårt showroom i ett år och på så sätt kunnat bota alla barnsjukdomar, säger Sail Racings marknadschef Lasse Bolin.
Hur skulle du beskriva butiken? 
Bild 426569– Den ska kännas som ett klubbhus för seglaren men också en given anhalt för konsumenten som söker modernt sportigt mode. Du ska få en skön känsla av de senaste plaggen och de färskaste seglingsnyheterna, vilket vi kommer att presentera genom rss-flöden på en skärmm, när du är där.
Den nya Sail Racing-instansen är startskottet på en konceptuell butikslansering som kommer ske under några års tid. I början av 2010 kommer en till butik i
Göteborg och senare under året är tanken att öppna ännu en i Stockholm.
Att lokalen varken har fungerat för Filippa K eller Björn Borg, som har huserat där tidigare, skrämmer inte Sail Racing.
– Vi känner att det är viktigare att synas på smågator i städer än den miljö som finns i köpcentrum. Framtidens handel kommer att äga rum i konceptuella butiker och lokalen på Grev Turegatan är en bra lokal för att visa upp vad vi står för.
Hur kommer utbudet att se ut?
– Nu är det fokus på vinterjackor, där vi känner att vi har en stor plats på marknaden. Men vi har också lagt till andra produktgrupper som stickat och väskor.
Se några bilder från invigningsfesten nedan.
Bild 426570
Bild 426571
Bild 426572
Bild 426573
Bild 426574
Bild 426575
Bild 426576
Bild 426577

Av: Kristoffer Vural. Foto: Mathias Nordgren.

Dela på Facebook
Tweeta