Salong Betong och Fireball utforskar modevärlden

Sveriges största hipsterinstitutioner slår sina kloka sotarmössor ihop och släpper en exklusiv klädkollektion. King berättar mer om det roliga samarbetet och bjuder dessutom på två drinktips.

I höst lanserar spritföretaget Fireball en liten klädkollektion skapad av den hypade tatueringsstudion Salong Betong och modekonstnären Bea Szenfeld. Kollektionen var från början tänkt som kläder åt bar- och eventpersonal som arbetar med Fireball men har under produktionen efterfrågats av så många fler vilket gjort att de nu lanseras även för allmänheten och kommer att kunna beställas på Fireballs hemsida.
Inspirationen och utformningen till dessa plagg har Bea Szenfeld hämtat från 80-talet och är tillverkat med eget tyg av Salong Betongs mönster.
− Både jag och Bea Szenfeld gillar döskallar så jag bestämde mig för att designa en döskalle kombinerat med typografi, vilket är två av mina favoritmotiv att tatuera. Texten skapar ett mönster i döskallen som förhoppningsvis får betraktaren att hajja till. Delar av mitt skissarbete för denna design valde jag sedan att göra ett mönster av som Bea Szenfeld sedan gjort ett allover-print av, berättar Felix på Salong Betong.
Resultatet blev en svart och vit kollektion bestående av leggings, t-shirt och en sweatshirt som flirtar med 80-talet och sportmodet.

I samband med lanseringen av klädkollektionen har Fireball även valt att inleda ett samarbete med Kåken i Stockholm – platsen där Fireball lanserades i Sverige. De har tagit fram två drinkrecept för att visa att Fireball inte bara är en shot, utan även en utmärkt ingrediens i drinkar.

Fire Bål Punch
50 ml ”ananasinfuserad” Fireball (Skär av toppen och botten av en färsk ananas. Dela upp resten och lägg ner den i en burk med lock. Häll sedan i Fireball så att all ananas är täckt och förslut burken. Låt stå 1-3 dygn)
30 ml citronjuice
20 ml flytande honung
40 ml svart kallbryggt te
Sodavatten

Fireball Soda
10 ml Fireball
10 ml apelsinsockerlag eller flytande honung
150 ml sodavatten
En perfekt läskande drink att dricka till brunchen.
Låg alkoholstyrka vilket gör att kvällen varar längre och samtidigt ger utrymme för ett järn. Mät upp samtliga ingredienser direkt i ett drinkglas. Fyll glaset med is, garnera med apelsinskivor och servera med sugrör.