Nypremiär: Stan Smith

En av världens mest populära sneakers gör snart comeback – i slutet av året är det nypremiär för klassiska Adidas Stan Smith.
Gustaf Sjöholm |
Publicerad 2013-06-03 13:05 |
Lästid: 2 minuter

Ursprungligen introducerad och utvecklad för den franske tennisspelaren Robert Haillet i mitten på 60-talet – tennisskon fick i början på 70-talet epitetet Stan Smith efter jänkaren som vid tidpunkten var världens bästa tennisspelare. 1978 försvann Haillet-namnet helt från skon och modellen blev officiellt ”Stan Smith”.
2011 upphörde produktionen av Stan Smith-modellen, men nu är det äntligen dags för comeback. Två nya premiumkollektioner av Adidas Stan Smith kommer att finnas i utvalda Adidas-butiker i slutet av året medan hela Stan Smith-line upen finns tillgänglig från och med januari 2014.


