Tre stilförebilder – Roland Hjorth

Redaktionen  |  Publicerad 2008-07-17 08:19  |  Lästid: < 1 minut

Bild 430284

Roland Hjorth hämtar inspiration från musikens värld, bland annat.

 

Whyreds chefsdesigner listar tre personer som inspirerar honom.

 

1. Christian Falk
– Han är definitivt en av de bäst klädda svenskarna. Han har lite film noir över sig, franskt på något sätt – på det sättet att han exempelvis knyter sin halsduk bakåt. Och han har ju alltid kört det där med upprullat, som är trendigt just nu.

2. Paul Weller
Han kallades ju The Modfather. Nu klär han sig lite väl mycket i Paul Smith, men jag tänker på Jam-perioden. Han är ju andra generationens mods – det var han som fick in punken i modskulturen, med kostym och smala byxor, vilket är mycket snyggt.

 

3. The Ramones
– Här kan man inte säga en person, eftersom alla klär sig lika. Det är det som är skönt. Alla har skinnjacka och jeans med revor. Det blir uniformt på något sätt – på samma sätt som Devo och The Hives. Jag gillar konceptet!  

 

Av: Kalle Martinsson.

Dela på Facebook
Tweeta