Kaliforniska ikonen hyllar plattorna på Sergels torg

Vans inleder ett samarbete med sneakerbutiken Sneakersnstuff. Den 9 maj släpper de en limiterad sko och ett gäng ännu mer limiterade skateboards.

Rasmus Blom  |  Publicerad 2015-05-06 12:09  |  Lästid: 2 minuter
Kaliforniska ikonen hyllar plattorna på Sergels torg
OG Classic Slip-On LX över plattorna på Sergels torg.

För första gången samarbetar Vans och Sneakersnstuff, tillsammans har de tagit fram en sko för att hylla Stockholm. Projektet är en del av SNS expandering, och tanken är att tillsammans med Vans ta konceptet vidare till varje ny stad där SNS öppnar butik.

Designen utgår från mönstret från en välkänd plats i Stockholm, Sergels torg. Ett ikoniskt mönster som funkar perfekt med Vans klassiska schackruta. Modellen är en klassisk Vans-silhuett med namnet OG Classic Slip-On LX, vilken går under den exklusivare linjen Vault.

Kaliforniska ikonen hyllar plattorna på Sergels torg
Priset ligger på 749 kronor.

– SNS har blivit en tung spelare i sneakervärlden, och dessutom har Stockholm en rik streetkultur. Att vi blir en del av deras expandering är otroligt spännande, säger Andreas Olsson, Country Sales Manager på Vans.

Utöver skon, har man producerat 50 limiterade skateboards med Stockholmsmönstret. Samarbetet släpps på Sneakersnstuff, Åsögatan 124, den 9 maj, och antalet skor är limiterade.

Kaliforniska ikonen hyllar plattorna på Sergels torg
Kaliforniska ikonen hyllar plattorna på Sergels torg
Dela på Facebook
Tweeta