Velour i samarbete med Sperry Top-Sider

Velour by Nostalgi har samarbetat med anrika seglarsko-tillverkaren Sperry Top-Sider. Resultatet är en vattentät version av en klassisk deck shoe – perfekt för höstens äventyr. King berättar mer om det spännande samarbetet.

Hugo Lindberg  |  Publicerad 2014-10-16 07:00  |  Lästid: < 1 minut
Velour i samarbete med Sperry Top-Sider
Foto ur Velours lookbook för hösten.

Sperry Top-Sider har länge varit en preppy-favorit genom sina seglarskor i läder och mocka. Märkets anor sträcker sig nästan 80 år bakåt i tiden och den seglarsko man introducerade på marknaden år 1935 var den första av sitt slag. Sulan, som har en unik förmåga att greppa på glatta och fuktiga ytor, har blivit något av märkets signum. Inspirationen till sulans uppbyggnad sägs komma från märkets grundares cocker spaniel och hundens trampdynor.

Velour i samarbete med Sperry Top-Sider
Vulcanized CVO är en gummibehandlad sko med svetsade sömmar och helt vattentät.

Modellerna som Velour satt sin egen prägel på heter ”CVO”, en deck shoe som normalt görs i kanvas och inte är helt olik exempelvis Vans-modellen Authentic, samt ”Chukka”. Skorna är gummibehandlade med svetsade sömmar och ska stå emot allt det regn som hösten brukar innebära. De är tillgängliga i butik från slutet av oktober och kommer att säljas hos befintliga Velour-återförsäljare, utvalda Sperry Topsider-återförsäljare samt i Velours flaggskeppsbutik på Magasingatan i Göteborg.

Dela på Facebook
Tweeta