Vi tar tempen på Tigers designteam

I kväll avslutar Tiger of Sweden den här upplagan av modeveckan. Med ett par timmar kvar tar vi tempen på chefsdesignerduon Christian Lippich och Ronnie McDonald om vårens och den kommande höstens Tigerfavoriter.

– En mer exklusiv modevisning med ett nytt spännande tema – Minimal Explorer.
Vilka är nyckelplaggen i den kommande höst- och vinterkollektionen?
– Temat är explorer blandat med minimalism och givetvis med Tigers kärnvärden. Den avskalade, tajta kostymen och militärinspirerade nya blazers vill vi lyfta fram extra. Mycket fokus också på stickade plagg i olika former, bland annat nya stickade kavajer och oversizade cardigans.
Vem ser ni helst sitta på front row?
– Ernest Hemingway och Sir Edmond Hillary.
Våra läsare uppskattar även era skor, har det visat sig tidigare. Vilken typ av sko borde vara deras nästa skoköp?
– Den nya modellen Leon 31 och Clyde 02. Leon är en clean boot med pjäxinspiration.
Clyde är en brouge med mjukt skinn i starkare färger som rött och blått. Den som väntar på något gott, får man kanske säga, eftersom båda kommer ut för hösten 2011.
Er vårkollektion börjar komma ut i butik, vilka plagg får man inte missa i den?
– Den okonstruerade blazern Thompson med patch pockets i en mjukare vävd ulljersey. Stort fokus redan i vår på stickade plagg, där den stickade kavajen Draper är fantastisk.
Hur bär man sin kostym snyggast i vår?
– Så tight som det går och med en djupt urringad t-shirt.