Whyred om vårens domedagslyx

Whyred visade idag 2008 års vårkollektion på Stockholms modevecka och King passade på att prata lite med designern Roland Hjort.

Redaktionen  |  Publicerad 2007-08-14 17:13  |  Lästid: < 1 minut
Bild 430547
Whyreds Roland Hjort till höger. Till vänster en journalist från italienska Vogue.
Roland, sammanfatta vårens kollektion.
– Vårkollektionen är den mest sammanhängande hittills från oss – färgskalan är liten och bygger på optiskt vitt, militärgrönt och svart. Vi har skapat en uniform. Vi har till exempel tagit mycket frackdetaljer och lyft de till en ny nivå – det finns till exempel byxor som har attribut som egentligen hör hemma på frackskjortan.
Vad har inspirerat dig?
– Vi har arbetat utifrån en domedagslyx. Temat är 1929 då börschen kraschade. Det rådde totaldepression och varje plagg vårdades ömt och var otroligt välgjorda. Men det finns även mer moderna influenserna från David Bowie under året 1978 då han hade en riktigt schysst stil.
Vilka plagg är du mest nöjd med?
– Rocken för dess form.  De har lite bredare axlar och blir tajtare i midjan och har kimonokrage. Överlag gillar jag jackor som plagg mer men byxorna är riktigt lyckade med fina veckdetaljer – på det hela har vi dessutom tagit detaljerna en nivå upp. De är otroligt enhetliga nu och välgjorda nu.

Av: Text: Kristoffer Vural Foto: Ivan Da Silva

Dela på Facebook
Tweeta