Klockor och vintage under klubban

Den som gillar exklusivt vintagemode går just nu en lycklig tid till mötes! Både Stockholms Auktionsverk och Bukowskis startar sina auktioner Fashion och Vintage inom kort. King har bett höjdare på området välja sina absoluta herrfavoriter ur katalogerna.

 |  Publicerad 2013-09-13 10:50  |  Lästid: 5 minuter

Stockholms Auktionsverk, världens äldsta auktionshus, öppnar idag dörrarna till populära auktionen Fashion. Band de 600 förmålen finns några riktiga skatter. Från och med i år går det att buda även på auktionshuset hemsida. Anna Hamilton på Stockholms Auktionsverk har valt sina absoluta herrfavoriter.

auk_pierrecardin.jpg

001

PIERRE CARDIN, kubbhatt. Varför har inte fler hatt? Stiligt – på både damer och herrar. Utrop: 800 kr.

Original 1600x1600 - öppna i nytt fönster
Direktlänk /bilder/imagecreate.php?id=843778&w=1600&h=1600&c=YTowOnt9&s=0&k=fd9c2fe98f1f85d3ae54b92203e5f059c93a7dca

Visa mer info

auk_louisvuitton.jpg

002

LOUIS VUITTON, attachéväska. Snygg, elegant och klassisk. Utrop: 14 000 kr.

Original 1600x958 - öppna i nytt fönster
Direktlänk /bilder/imagecreate.php?id=843780&w=1600&h=958&c=YTowOnt9&s=0&k=08a38ed2719967e5f6ba4f3bbaf6846f221d519a

Visa mer info

auk_manschett.jpg

003

HERMÈS, manschettknappar i den rätta orange färgen. Snygga till en i övrigt strikt klädsel. Utrop: 800 kr.

Direktlänk /bilder/imagecreate.php?id=843781&w=1600&h=1600&c=YTowOnt9&s=0&k=dee447b277970bb7e63acc53494ccc7e232fe47b

Visa mer info

auk_necessär.jpg

004

NECESSÄR i ljusbrunt skinn. Väldigt elegant. Något varje välekiperad herre borde ha. Utrop: 800 kr.

Direktlänk /bilder/imagecreate.php?id=843782&w=1600&h=1600&c=YTowOnt9&s=0&k=9df94787d67eaf845370e42ec6cd34dbf30bc367

Visa mer info

auktion_dolcegabana.jpg

005

DOLCE&GABBANA, snörskor i svart sammet och lack. Väldigt stiliga herrskor. Mycket gott skick! Utrop: 2 000 kr.

Direktlänk /bilder/imagecreate.php?id=843784&w=1600&h=1600&c=YTowOnt9&s=0&k=9e8b5aaaf57a1568180b9ce6d045ac9a7eb786a0

Visa mer info

I nästa vecka går närmare 900 klenoder under klubban på Bukowskis auktion Vintage. Intendent Malin Svedholm ger dig heta tips ur katalogen.

Buk_LouisVuitton.jpg

001

LOUIS VUITTON, Fodral till Ipad och Iphone 4 i damier graphite. Perfekt till den flitiga mannen som ständigt är uppkopplad. Utrop 2 000-2 500 kr.

Direktlänk /bilder/imagecreate.php?id=843275&w=1600&h=1600&c=YTowOnt9&s=0&k=5c77d9ee71c8bdbcb89bf51f37aa1d7a6b0c9222

Visa mer info

buk_A.WBauer.jpg

002

A. W. BAUER, smoking med kavaj samt byxa från 1937 i midnattsblå ylle med svarta sidenslag. Slår varje nytillverkad smoking med hästlängder. Vilket hantverk, ett riktigt prov på svensk skräddarkonst. Underbart att veta att den en gång tillverkades till herr Sven Ohlin, allt tydligt uppmärkt. Utrop 1 500-2 000 kr

Direktlänk /bilder/imagecreate.php?id=843276&w=1600&h=1600&c=YTowOnt9&s=0&k=09c54a54e3846ef4dd90c5386df4c20136ff5a06

Visa mer info

buk_croquet.jpg

003

KROCKETSPEL, Jacques Croquet, från 1980-tal. Passar otroligt bra tillsammans med en kall long drink i handen. Ett set från legendariska Jacques Croquet, som introducerade sporten 1851 och som sedan dess tillverkat krocketspel av högsta kvalitet och klass. Utrop 1 500-2 000 kr.

Original 1600x1291 - öppna i nytt fönster
Direktlänk /bilder/imagecreate.php?id=843279&w=1600&h=1291&c=YTowOnt9&s=0&k=dc97bdab98e3028ea325bbd61d18ff740d62ab23

Visa mer info

buk_persol.jpg

004

PERSOL, ett par solglasögon, modellnr. 649 från 90-talet. Italienska motsvarigheten till Raybans. Lyx, sport och elegans i ett, dessutom unisex. Just denna modell har burits av bl a Steve McQueen, Marciello Mastoriani och Grace Kelly. Utrop 1 500-2 000 kr.

Direktlänk /bilder/imagecreate.php?id=843280&w=1600&h=1600&c=YTowOnt9&s=0&k=c86fb23fb196f0615d5c6225ca637f557fee2afd

Visa mer info

buk_koffert.jpg

005

LOUIS VUITTON, koffert från sekelskiftet 1800/1900. En återkommande favorit; historia, snygg design och fantasieggande i ett. Det klassiska monogrammönstret från 1896 är handtryckt. Ett elegant inredningsföremål som ger en internationell touch till ditt hem. Utrop 40 000-50 000 kr.

Direktlänk /bilder/imagecreate.php?id=843302&w=1600&h=1600&c=YTowOnt9&s=0&k=8c83ba3be92e9203a2366f32085c7cb8fac34a8b

Visa mer info

buk_hermés.jpg

006

HERMÈS, två stycken slipsar i siden. Som små konstverk. En hermèsslips tillför en viss lekfullhet till "strikt business" och ser till att du befinner dig på rätt sida mellan det lättsamt smakfulla och pajas. Utrop för två stycken 1 000-1 200 kr.

Direktlänk /bilder/imagecreate.php?id=843303&w=1600&h=1600&c=YTowOnt9&s=0&k=e0b8c9b85641a0a4c8e749915d30ef2e4fc56d12

Visa mer info

Från och med i år har Bukowskis rekryterat klockspecialisten Gunnar Dubbe. Här kommer hans lista på de sex bästa uren ur samlingen.

buk_omega2.jpg

001

OMEGA GENÈVE DYNAMIC. Skönt futuristisk klocka designad av Raymond Thèvenaz. Med sin elliptiska form blir den essensen av 60-talets mjuka former. Utrop: 5000-6000 kr.

Direktlänk /bilder/imagecreate.php?id=843323&w=1600&h=1600&c=YTowOnt9&s=0&k=468ff2743bbadee5d9fa6b97fbfa9c30162cfb71

Visa mer info

buk_gobbi.jpg

002

GOBBI, en klockbutik i Milano. Detta är deras egna modell. Utrop: 10 000-12 000 kr.

Direktlänk /bilder/imagecreate.php?id=843325&w=1600&h=1600&c=YTowOnt9&s=0&k=b1ac4de28ef4bafcef168fbc7a30a02fc6d43027

Visa mer info

buk_rolex2.jpg

003

ROLWX OYSTERDATE, denna Rolex har en intressant datumskiva. Jämna dagar är röda, ojämna är svarta. Därav kallas det för Roulette-date. Utrop: 8 000-10 000 kr.

Original 1599x1600 - öppna i nytt fönster
Direktlänk /bilder/imagecreate.php?id=843326&w=1599&h=1600&c=YTowOnt9&s=0&k=37dcea46d6709a0144577bb049a8d95ec8511103

Visa mer info

buk_rolex.jpg

004

ROLEX, det starkaste varumärket i klockbranschen. Denna Bubbleback är en klocka som både herrar och damer kan bära utan att det ser konstigt ut. Utrop: 35 000- 40 000 kr.

Original 1600x1561 - öppna i nytt fönster
Direktlänk /bilder/imagecreate.php?id=843328&w=1600&h=1561&c=YTowOnt9&s=0&k=bf0af6799755f70a652548d10bbeddd8e41a814f

Visa mer info

buk_iwc.jpg

005

IWC, från 60-talet i guld. Om man vill ha en dressklocka till smokingen eller bara sätta guldkant på vardagen. Vacker och smakfull. Utrop: 50 000-60 000 kr.

Direktlänk /bilder/imagecreate.php?id=843329&w=1600&h=1600&c=YTowOnt9&s=0&k=9e7d6f24edfebc31b25ecc8d1df8f808bc42c0e2

Visa mer info

buk_klock.omegasea.jpg

006

OMEGA SEAMASTER COSMIC. På 60-talet var det många som drömde om att resa ut i rymden. Omega ville ha en del av den drömmen så att döpa en modell till Cosmic föll sig naturligt. År 1969 gör Cosmic skäl för sitt namn då Buzz Aldrin bar sin Omega Speedmaster när han gick på månen. Utrop: 4 000-5 000 kr.

Direktlänk /bilder/imagecreate.php?id=843331&w=1600&h=1600&c=YTowOnt9&s=0&k=aaae1c804b50a93af73a363f06929eb8d80219d0

Visa mer info

Dela på Facebook
Tweeta