2013-05-17 10:28 3 kommentarer
Kategori:
skor, kläder, klockor, inspiration
Ikväll delas modesveriges mest prestigefyllda pris "Sveriges 100 mäktigaste inom herrmode"ut på Café Opera i Stockholm och jag ser fram emot en fantastiskt trevlig kväll och helg i huvudstaden.
Förhoppningsvis kommer det lite bilder från festen under nästa vecka och tills dess får ni låta er inspireras av veckans bilder...
En sagolikt välkomponerad Made To Order beställning från Gaziano&Girling på modellen "Cambridge" i fox suede, med den svagt mejslade MH71 lästen och nedsänkta tåjärn...Perfekta vardagsskon i min mening!
Skräddarsydda chinos hör kanske inte det vanligheten men detaljnivån hos Zaremba är fantastiskt hög.
Klockvärldens Yin och Yang; Patek Philippe Nautilus och Audemars Piguet Royal oak designades av samma geni och syns här i deras vackraste utförande...
Cary Grant inspirerar med klassikt frisyr, glencheckrutig kavaj och en stor portion charm.
Ett fantastiskt foto av Ethan på The Armoury av byxskräddaren Salvatore Ambrosi. Skorna kommer från Riccardo Bestetti som figurerat på bloggen tidigare och är bland de vackraste adelaides jag skådat. Modellen heter "Maverick" och är tillverkade för hand med en fantastisk finish.
Herrarna på Rose&Born imponerar i såväl utbud som personlig stil
Relationen mellan en man och hans skräddare är unik. I mitt fall rör det som inte bara om en person som är oerhört skicklig i sitt arbete utan även en fantastisk människa att att diskutera så mycket mer än kläder med.
En takterrass i New York...Ja tack.
2013-05-17 10:28 3 kommentarer
Kategori:
skor, kläder, klockor, inspiration
2013-05-14 11:46 13 kommentarer
Kategori:
övrigt, kläder, inspiration
Färggranna påfåglar på Pitti Uomo-mässan i all ära men det är klart svårare att sticka ut med en personlig stil när man har en relativt formell klädkod att förhålla sig till.
Det är sedan länge fastställt att pengar inte kan köpa stil så vad är det då som skiljer agnarna från vetet?
Nedan följer några av de i mina ögon bäst klädda affärsmännen i världen.
1. Matteo Marzotto - Som arvtagare och företagsledare inom textilkoncernen Marzotto Group har Matteo Marzotto vuxit upp inom kläd och modeindustrin. När familjeimperiet tog över det då fallnande modehuset Valentino 2002 lyckades Matteo att på ett fåtal år som ordförande i styrelsen återge Valentino sitt anseende. En dollarmiljardär som Matteo Marzotto borde kanske inte ha några problem att hitta kläder men få om ens någon företagsledare kan bära upp sina perfekt skräddade kostymer med samma naturliga känsla som Matteo Marzotto.
Marzotto bär genomgående perfekt skräddade kostymer med minimalt fodrade axlar.
2. Luca di Montezemolo - Luca di Montezemolos föddes i Bologna startade sin karriär som racingförare för Fiat under 70-talet och blev efter några år assistent till Enzo Ferrari. Efter att Ferrari vunnit Formell 1 i mitten av 1970-talet blev Montezemolo befodrad till senior manager på Fiat. Som Gianni Agnellis personliga protegé utnämndes han 1991 till Ferraris VD då företaget var i en svår kris efter Enzo Ferraris död.
Luca di Montezemolo i en typisk klädsel av marinblå kostym uppknäppt vit skjorta och sin Rolex Gmt Master 1675.
3. Diego Della Valle - En av världens rikaste män och ägaren till lyxmärket Tod´s. Diego Della Valle är barnbarn till Filippo Della Valle som startade på 20-talet den skotillverkning som idag utvecklats till globala lyxmärket Tod´s. Diego Della Valle var tidigt en genial företagare och lyckades genom sin vän och tidigare nämnda Luca di Montezemolo få den närmast ikoniske och kanske bäst klädde affärsmannen genom alla tider; Gianni Agnelli att bära Tod´s karaktäristiska känga "Gommino" under besöken på Juventus tv-sända matcher vilket resulterade i en kraftigt ökad försäljning. Diego Della Valle sitter idag i styrelsen hos bl a Ferrari, Maserati och LVMH och köpte 2002 fotbollsklubben Fiorentina.
Diego Della Valle i eleganta tunna bågar, mörk kostym och glencheckrutig slips.
2013-05-14 11:46 13 kommentarer
Kategori:
övrigt, kläder, inspiration
2013-05-13 10:09 22 kommentarer
Kategori:
nyheter, kläder, inspiration, frågor&svar
Hej Andreas!
Är på jakt efter ett par nya chinos. Äger redan ett par i beige och då undrar jag vilken färg du skulle köpt som andra paret? Skulle du spela safe och köpa ett par marinblå eller köpa någon roligare färg som också är lätt att matcha. Sen undrar jag också vilken modell som du skulle rekommendera till en lång/smal man?
Mvh Fredrik
Svar - Hej Fredrik och tack för en bra fråga.
Beigea eller sandfärgade jeans är onekligen den perfekta basen när det kommer till chinos och även om marinblå också är ett utmärkt alternativ skulle jag snarare rekommendera en modell i en diskret nyans av olivgrönt, tobaksbrunt eller en varmare ton av grått.
Nyckeln är att byxorna har en neutral och matt känsla som inte blir för iögonfallande. Detta ökar möjligheterna att kombinera dem med i princip alla sorters skor och kavajer.
När det kommer till passform till en lång och smal person skulle jag rekommendera en smal passform även på byxorna. Tänk dock på att det är bättre med lite extra vidd över låren och en avsmalnande modell från knät till foten. Det ger oftare en smalare silhuett än byxor som är smala eller tighta hela vägen. Beroende på vilken längd du önskar ha på byxorna skulle jag rekommendera något olika vidd. Föredrar du något längre byxor som faller med ett bryt på skorna är ofta runt 19 cm en bra utgångspunkt men gillar du lite kortare byxor som slutar strax ovanför skon gör sig byxan oftast bra med någon cm eller två smalare fotvidd för att inte uppfattas som fladdrig.
En annan detalj jag vill slå ett slag för är den något högre midjan. Jag pratar inte om några 70-tals inspiration här men undvik en låg gren om du tänkt bära byxorna med kavaj och framför allt till en lite korta byxlängd. Silhuetten riskerar nämligen att ge bilden av en oproportionellt lång överkropp och korta ben.
Efter år av "flatfront" dominans i byxmodet ser vi åter att många byxspecialister börjat med ett enkelt frontveck igen. Dessa "gubbveck" bidrar till att som jag nämner ovan ge mer volym till lårpartiet utan att för den delen förlora den smala fotvidden. Dock är denna detalj vanligare på ullbyxor än chinos.
När det kommer till tips på byxtillverkare är det väldigt individuellt vad man själv gillar man erkänt duktiga inom området är Incotex och Pantalone Torino (PT01). Här pratar vi dock premiumsegmentet med såväl hög kvalitet som passform.
En smal passform med medelhög midja och en byxlängd som når skorna är ofta en lyckad kombination.
Här i form av en grå/brun diskret ton om är både lätt att matcha till skor och kavaj.
Byxmodellen på bilderna är från Incotex och kan inhandlas på Mr Porter.
2013-05-13 10:09 22 kommentarer
Kategori:
nyheter, kläder, inspiration, frågor&svar
2013-05-10 09:45 18 kommentarer
Kategori:
skor, nyheter, kläder, klockor, inspiration
Veckan startade med ett paket från Italien i form av ett par nya solglasögon. Modellen är från Epos Milano och heter Polluce. Kunde inte kommit lägligare med vårsolen som sken över Göteborg i tisdags.
Jag känner en starkare och starkare kärlek till elegant rundade läster och ingen tillverkare i branschen behärskar just detta bättre än anrika brittiska Edward Green.
Jag vet att bröderna Ricci flurerat rätt frekvent på dessa veckainspirationer men i ärlighetens namn är det nära på omöjligt att inte gilla Nicolas italienska tolkning av brittisk lantlig stil.
Paket nummer två som landade i posten var den här kavajen från Sartoria Partenopea tillverkad för Domenico Vacca i 100% Kashmir. Jag längtar redan till hösten...
Rolex Daytona "Paul Newman"...
...Och mannen med de blå ögonen som lyckades få en närmast osäljbar klockmodell att 30 år senare betinga priser på över halvmiljonen..
Uniformen...
Smoking från Ralph Lauren "Purple Label"...
Det perfekta vår/sommar alternativet till skjortan. En långärmad dressad Polo med mjuk cutaway krage.
Om någon undrar hur en snygg slipsknut ser ut...
Va vad det jag sa om runda eleganta läster...Här i form av Laszlo Vass Theresianer High Boot i mocka med HAF sula på den eleganta F-lästen.
2013-05-10 09:45 18 kommentarer
Kategori:
skor, nyheter, kläder, klockor, inspiration
2013-05-08 14:13 29 kommentarer
Kategori:
inspiration, kläder, nyheter
Frågan är om det är något företag i modebranschen som klarar av att erbjuda en bättre kombination av design, material och pris än holländska Suitsupply. Likt skotillverkaren Meermin som nämndes i förra veckan kan företaget genom produktion i lågkostnadsländer möjliggöra för en högre materialkostnad och kvalitet och ändå hålla ett konkurrenskraftigt utpris.
Kombinera detta med väldesignade kostymer och kavajer med en modern passform så förstår man snabbt att produkterna kan appellera till såväl priskänsliga konsumenter av studentkostym som banktjänstemän och jurister med högre inkomst och budget.
Budgetkostymerna startar på ca 250-299€ och redan här hittar man tyger från erkända väverier som Vitale Barberis och Guabello. Sedan finns även värstinglinjen "La Spalla" som är en kostym med ett flertal handsydda moment och en full canvas-konstruktion med flytande mellanlägg. Denna linjen är märkets dyraste och ligger på 699€ för en kostym men återfinns i en rad riktigt spännande s150 tyger från bl a ett av världens främsta väverier Carlo Barbera.
Utöver produkterna i sig är märkets hemsida mäkta imponerande där deras "Size Advisor" på ett väldigt tydligt sätt visar både hur de olika modellerna är i respektive mått samt vilken storlek du som kund bör satsa på baserat på ett par grundmått man skriver in på sidan.
Och om storleken mot förmodan skulle bli fel erbjuder Suitsupply inte bara fri frakt utan även fri upphämtning av produkten.
Här är några personliga favoriter från vårkollektion.
Den numera klassiska kostymen "Washington" som drar tankarna både en och två gånger till kreationer av Tom Ford. Spetsiga markanta slag, smal midja och höga ärmhål är några kännetecken och återfinns här i en mellanblå s120 ull från Guabello för 299€.
Kostymmodellen Napoli har föga förvånande minimalt med vaddering och uppbyggnad i axelpartiet och erbjuder en något kortare kavajlängd för en modern italiensk look. Här i en rutig ull/linne/silke blandning från Vitale Barberis
Värstingmodellen "La Spalla" har minimal uppbyggnad i axel och en väldigt lätt kanvaskonstruktion med en handsydd diskret puff-axel. Här i form av en kritsstrecksrandig s150 ull från anrika Carlo Barbera.
Suitsupply erbjuder de flesta av sina kostymkavajer som udda blazers i andra material och här är företagets relativt nyutvecklade dubbelknäppta kavaj "Soho" i en helt underbar blå ull/linne blandning från Vitale Barberis. Perfekt uddakavaj för vår och sommarhalvåret och kombineras lämpligen med ljusa eller medelgrå smala ullbyxor för en klassiskt välklädd look.
2013-05-08 14:13 29 kommentarer
Kategori:
inspiration, kläder, nyheter
2013-05-06 09:26 7 kommentarer
Kategori:
nyheter, kläder, inspiration
Stockholmsbutiken Rose&Born erbjuder vad som enligt mig förmodligen är vårens snyggaste kampanj. Vårkollektionen och stylingen är klockren och hade utan tvekan kunnat vara bilder från Kiton, Attolini eller Ralph Laurens Purple Label-kampanjer.
Eleganta, moderna tolkningar på skräddat mode med smakfulla detaljer till största delen under det egna varumärke med ett par externa aktörer som t ex Crockett&Jones där man gjort en rad specialmodeller för butiken.
Rose&Born har utöver den trevliga butiken på Grevgatan en armlängd från Strandvägen även en väldigt inspirerande blogg på butikens hemsida där bilder från butiken varvas med inspiration från nätet.
Här är några av vårens kampanjbilder
En windowpane rutig kavaj med blå bas och mörkbrun ruta är en av de mest bärbara och trevliga tillskotten man kan ha i garderoben.
Sofistikerat i form av årets kanske största skräddade trend: Kritstrecksrandigt.
Sobert i toner av grönt
Styling ton i ton
Svart/vitt och smakfullt
2013-05-06 09:26 7 kommentarer
Kategori:
nyheter, kläder, inspiration
2013-05-03 09:49 7 kommentarer
Kategori:
skor, nyheter, kläder, klockor, inspiration
The Rake of the Riviera; Gianni Agnelli i sitt esse. Säga vad man vill om stilen men ingen person har betytt mer för Italienskt herrmode de senaste 50 åren.
En av de mest smakfulla färgkombinationer jag vet innehåller marinblå kostym, vit skjorta och buteljgrön slips. Här ifrån E.G Capelli
Man kan tycka vad man vill om breda vs smala slag men kan inte låta bli att älska helheten. Notera valet av klocka i form av en vintage Daytona ref. 6263
Att lägga slitsula på ett par Gaziano&Girling är för mig som att gå med en Patek Philippe till Ur&Penn för service men här får jag erkänna att man gjort ett förbannat snyggt jobb. Sen kan jag inte för mitt liv förstå varför man sätter tåjärn utanpå en slitsula i gummi...?
Tudor lanserade på Baselmässan vad som i min mening är märkets snyggaste re-issue hittills. Snuskigt mycket 70-tals racing över denna Heritage Chrono i blått, benvitt och orange.
Jag vet att hösten är låångt bort och det är vårinspiration som borde gälla men den här looken från Ralph Laurens kommande höstkollektion får det ändå att klappa lite extra i mitt flanell och kashmirhjärta.
Lite mer Basel och föga förvånande är Patek Philippe smakfullast som vanligt. Med en ny version av den manuella kronografen 5170 i vitguld och nya index har man nu skapat en av de snyggaste dresskronografer på marknaden. Priset...ca en halv miljon
Och känner man att det skramlar i börsen och man inte riktigt ser behovet av kronograffunktionen till annat än att klocka tiden på t-ben stekarna finns ju alltid det nya tillskottet i Calatrava-serien 5227 som är den i min mening vackraste kostymare de spottat ur sig i modern tid. Med det automatiska lövtunna 324 SC verket skyddat bakom inte bara en safirglasbaksida utan även ett baklock med ett nyutvecklat dolt gångjärn som tog teamet på Patek så lite som två år att utveckla. Det bästa av allt...Priset är endast hälften av dresskronografen ovan.
2013-05-03 09:49 7 kommentarer
Kategori:
skor, nyheter, kläder, klockor, inspiration
2013-05-01 09:12 7 kommentarer
Kategori:
nyheter, kläder, inspiration
Utbudet av inspirerande butiker med fokus på skräddat herrmode är relativt lätträknade i Sveriges näst största stad Göteborg. Tillsammans med anrika ekiperingar som Herr Karl och Twins har nya aktörer som Linnegatan no 2 stått för en mer personlig service och handplockat utbud. Men för lite mindre än ett år sedan fick Göteborg en ny butik att räkna med på allvar.
Spiga 3 grundades av Jonas Ericsson som arbetat i många år inom branschen med bland annat Kungsgatan 9B och Peters Dandy men även i form av en egen agentur. Detta har möjliggjort för ett imponerande produktutbud med konfektion från bla Boglioli och Lardini, några av marknadens bästa skjortor från Finamore samt byxspecialisten Pantaloni Torino.
Utöver dessa premiumtillverkare har Jonas handplockat prisvärda småtillverkare som skjortmärket Poggianti från Italien, uppstickaren Eleventy samt accessoarspecialisten Altea.
Butiken har till skillnad från Kungsgatan 9B och Peters Dandy ett genomgående italienskt tema med tillverkare av välsydd toppkonfektion och är inspirerad av den närmast ikoniska modegatan Via Della Spiga i Milano.
Spiga 3 ligger belägen mitt emot det spännande hotell och restaurangskonceptet Dorsia på Trädgårdsgatan bara ett stenkast från Kungsportsplatsen och Avenyn.
Här nedan följer ett smakprov från butikens utbud.
De italienska Mästarna på okonstruerade kavajer; Boglioli är väl representerade i butiken och startar på ca 4800 kronor för en kavaj.
Skjorthantverk när det är som allra bäst från napolibaserade Finamore. Skjortorna startar på ca 2000 kronor och här erbjuds även en MTM-tjänst.
Accessoar och ullspecialisten Altea finns representerad i såväl scarfs och slipsar.
Smakfulla slipsar i ull, silke eller linne för 695 kronor.
Italienska Poggianti erbjuder perfekta businesskjortor med smakfulla diskreta mönster och härliga kragar för ca en tusenlapp.
Butikens allra intressantaste varumärke, nytt för våren är Italienska Lardini. Ett varumärke med en fantastiskt fin kostymsilhuett som Spiga3 så vitt jag vet är ensamma om i Sverige. Finns i en rad kostymer i flera nyanser av ull eller bomull till priset 5995 kronor.
Ofodrad kostym i tunn grå ull med rullad treknäppning och utanpåliggande fickor.
En svag och fantastiskt fin microruta mot blå botten ger extra liv till en kostym utan att dra ner formaliteten.
Mörkblått med ett svagt kritstreck från Lardini. (även översta bilden)
Eleventy är vanligtvis kända för okonstruerade och lediga kavajer och västar men gör även förvånansvärt fina skjortor.
Fler prisvärda och spännande accessoarer så som armband och bröstnäsdukar.
2013-05-01 09:12 7 kommentarer
Kategori:
nyheter, kläder, inspiration
2013-04-26 09:20 5 kommentarer
Kategori:
övrigt, skor, kläder, klockor, inspiration
Personlig inspiration från veckan som gått...
Japanska Ring Jacket producerar några av världens trevligaste produkter och den här skjortan är bra nära perfektion i mina ögon.
En fantastisk skjortaxel eller "spalla camicia" på en rakt igenom handsydd kostym från Cordone 1956.
Ofodrat avslut på slipsen från mästarna på området...Drake´s of London (Vintage Revival)
Marinblå toner, full spread krage och window pane från bloggen "take it off the rack"
Mer window pane från Herman på Sartorial Doctrine i form av Kavaj från Cavaliere CEO.
En närmast trollbindande vacker hantverksnivå på ett par bepokeskor. Notera hur smal och elegant midjan kan göras utan att kompensera bredden, formen eller komforten på de övriga delarna av skon.
Omöjligt att inte nämna Baselmässan (som får ses som alla klockidioters motsvarighet till Pitti Uomo) som gick av stapeln i veckan där Rolex föga förvånande lanserade en ny version av sin kronograf Daytona som firar 50 år. Denna gång i Platina med isblå tavla och brun tachymeterskala. Kanske inte den optimala versionen i varken färg eller prisklass för egen del men jag har stora förhoppningar på stålversionen som med största sannolikhet når marknaden inom 1-2 år.
Nästa nyhet var GMT Master som för första gången sen generationsskiftet till keramiskt inlägg nu kommer i ett tvådelat utförande i svart/blått. Spännande även om min personliga favorit förblir den ikoniska "pepsin"
Här ett utmärkt exempel från Ethan Newton på The Armoury. En klassisk GMT Master från 1966 med Gilt-text och pepsiring på ett svart cordovanband.
En formidabel kombination av dubbelknäppt kavaj av högsta kvalitet från Liverano&Liverano. Notera den härliga högre kragen på skjortan. (The Armoury)
2013-04-26 09:20 5 kommentarer
Kategori:
övrigt, skor, kläder, klockor, inspiration
2013-04-24 10:11 6 kommentarer
Kategori:
övrigt, skor, nyheter, kläder, inspiration
Är man det minsta intresserad av herrmode i allmänhet och italiensk sprezzatura i synnerhet är Pitti Uomos största påfågel Lino Ieluzzi säkert ingen ny bekantskap. Med sin signifikativa stil av Dubbelknäppt kavaj och dubbla munkskor tillsammans med en matig slipsknut har Lino Ieluzzi blivit den Italienska "Sprezzens" största fanbärare. Varje år valfärdar stilintresserade män till Mr Ieluzzis butik Al Bazaar i Milano för en glimt av Lino och möjligheten att köpa dennes stil och plagg.
Vad många inte känner till är den i mina ögon klart mer stilfulle Gianpaolo Alliata som är Linos högra hand och agerar allt ifrån Sales Manager till tolk och inspirationskälla för besökare av butiken.
Till skillnad från Lino är stilen något mer nertonad även om det finns många likheter. Gianpaolo representerar enligt mig italienskt avlappnat herrmode när det är som bäst.
Sobra färger och oklanderlig passform
Gianpaolo Alliata & Lino Ieluzzi
2013-04-24 10:11 6 kommentarer
Kategori:
övrigt, skor, nyheter, kläder, inspiration
Sida 1,
2,
3 ...
16,
17,
18 -
Nästa