Bild 315564Vad tänker du på när du hör ordet mjölk? Jo, förmodligen på det som kommer från kon och som paketeras i gula, gröna, blåa eller röda förpackningar. I Australien (av alla platser) hittar man – för tillfället – det skandinaviska klädmärket Mjölk.
Mjölk grundades i Sverige 2003 av Lars Stoten och John Clarke. Lars har studerat på designskola i Danmark och jobbat i Japan. John är från Birmingham och har sitt starkaste modeminne från en lokal marknad utanför Birmingham; han stal piratkopierade Armanijeans och åkte fast. Tiden har gått och Mjölk har haft sin kreativa verkstad på många olika platser på jordklotet. Manolo har brevväxlat lite med duon, som alltså för tillfället befinner sig i Melbourne.

Ni är ett skandinaviskt märke, varför valde ni att ha er bas i Australien?
-Det är faktiskt så att Mjölk har varit baserat i New York och Japan och nu i Melbourne, Australien. Men Australien är ingen permanent plats – när din huvudkund, eller huvudmarknad, är på andra sidan jordklotet är det en stor uppoffring som inte kan förbli permanent. Temporärt är det en perfekt plats att arbeta från. Jag spenderar mycket tid på plan och jag saknar min fotboll, men det är en unik livsstil. Isoleringen kräver riktig självtillit som skapar total fokus på din självständiga teknik, talang och förmåga. Det gör också att du måste leta inombords efter inspiration och idéer. Australien är en bra plats för att isolera sig från resten av branschen och koncentrera sig på vilken estetik du vill ha – inte vad kunderna förväntar sig. Det handlar också om förnyande. Det är de konstanta olikheterna som inspirerar och det är därför vi verkar ha svårt för att stanna på en plats för länge.

Bild 315565Hur är Australien som modenation?
–Väldigt, väldigt frustrerande – men vi är inte här för dem, vi är här för oss. Den genomsnittlige australiensiska återförsäljaren kör alltid på den säkra sidan – ser till att det finns en marknad istället för att ta tid till att lära sina kunder och sedan skapa en marknad. Men det är nog samma sak över hela världen, inte bara i Australien. Du kan inte riktigt skylla på dem, men du kan bestämma om du vill passa in i den mallen. Den genomsnittlige australiensiske mannen är ganska konservativ. Majoriteten av Australiens män gör allt som står i deras makt att se ut som majoriteten av Australiens män.

I vilket land har ni mest kunder?
- Japan.

Ni jobbar med en smal siluett och starka färger, vad är er huvudsakliga inspirationskälla?
–Jag tror inte det finns en enda inspirationskälla. Jag hatar formuleringar som: "Min designmetod är rent instinktiv." Det jag designar kan vara konservativt eller poetiskt, rått eller romantiskt. Våra herrkläder benämns ofta som "feminina", och jag tror det sitter i ditt sinne. Vem bryr sig om en kvinna eller en man bär plaggen? Det här feminina/maskulina intresserar inte mig – i mitt huvud är vi lite av båda två. Dessutom, vad är mer maskulint än att vara bekväm med din stil? Axellinjerna, kragarna, proportionerna på alla våra skräddade plagg är designade för att accentuera de manliga formerna, inte gömma dem.

Jag har hört att Franz Ferdinand, Pete Doherty och David Bowie är stora Mjölkfans, vad betyder det för er publicitet?
–De är professionella, duktiga artister. Folk kan göra vad de vill av det, men det faktum att framgångsrika, trevliga människor bär våra plagg är meningsfullt för oss.

Höst/vinterkollektionen detta året var er första. Vad är er vision för framtiden?
–Det här är inget nytt för oss. Vi har sysslat med skrädderi i några år nu. Att göra hela kollektioner är en förlängning av det. Vi kommer att utöka vår kundbas och hitta nya duktiga distributörer världen över.

www.mjolk.com.au