Till årets Stockholm Open, eller Bybit Stockholm Open som det numera heter, har Oscar Jacobson tagit fram en unik vinnarkavaj, i ett exemplar, som mästaren får bära när han lyfter pokalen efter finalen.

Kavajens blå färg är framtagen specifikt för Stockholm Open och hämtar inspiration från turneringens visuella värld, från den karakteristiska blå mattan i spelarloungen till centercourtens hard court. Vita detaljer i brodyr och foder plockar upp linjerna på banan och skapar en tydlig koppling till turneringen.

En blå kavaj från Oscar Jacobson står på en ställning mitt på en tennisbana.
Vinnaren av Stockholm Open i Kungliga Tennishallen får bära Oscar Jacobsons eleganta kavaj i lyxigt Loro Piana-tyg.

Tyget är vävt i ull av det italienska väveriet Loro Piana och har valts för sin lyster, sitt fall och sin naturliga stretch. Resultatet är en skräddad kavaj som kombinerar Oscar Jacobsons hantverkstradition med Stockholm Opens egen identitet.

– Stockholm Open har i över 50 år varit en del av svensk tennishistoria. Men de starkaste tra- ditionerna är också de som fortsätter att utvecklas. Tillsammans med Oscar Jacobson vill vi bygga vidare på det arvet och etablera en ny tradition för kommande vinnare, säger Rasmus Hult, vd för Stockholm Open.

Blå Oscar Jacobson-kavaj på skyltdocka på en inomhustennisbana.
"Vi gör inga tenniskläder. Än. Vi fokuserar på att de utanför planen ska vara välklädda", säger Richard Woodbridge, vd för Oscar Jacobson.

Ambitionen är att vinnarkavajen ska bli en återkommande del av turneringen, ett plagg som år efter år förknippas med ögonblicket då en ny mästare koras i Stockholm.

– Vi ville skapa något som känns lika självklart som pokalen. En kavaj som bara kan vara Stockholm Opens och som vinnaren får bära i ett av turneringens viktigaste ögonblick. Förhoppningen är att den ska bli en tradition som lever vidare under många år, säger Richard Woodbridge.

Bybit Stockholm Open grundades 1969 och är världens äldsta ATP-turnering inomhus. Turneringen avgörs årligen i Kungliga Tennishallen i Stockholm och lockar omkring 30 000 besökare. Namnet Stockholm Open är nu tillbaka efter en period som Nordic Open. Turneringen spelas den 7-14 november.