Som alltid med italienarna och Cesare Attolini går vårkollektionerna åt ett lite ledigare håll. Företagets höstkollektion från 2014 inspirerades av London och i vår har man åter valt sydligare breddgrader. 

Utöver de självklara inslagen med affärskostymer i mörka toner ser vi mer ull/silkes-blandningar, linnekavajer och ljusa toner som i kombination med större mönster drar ner den formella känslan något.

Företaget är sen grundaren Vincenzo Attolinis tid mest kända för att ha skapat det vi idag kallar "Spalla Camicia": en okonstruerad axel som härstammar från skjortan och en extremt tunn kanvasstruktur i bröst och framstycke. 

Däremot är detta långt ifrån allt man kan erbjuda och en del av bilderna visar mer markerade cigarraxlar även om det är (inte bara geografiskt) mil från den brittiska skolan. 

Attolini är dock inget modemärke vilket gör att silhuetten är mer skräddad med lite längre kavajer, högre midja och renare fall. Känslan påminner mer om skräddarsytt och man ser tydligt på flera av kavajerna hur man valt en tilltagen överärm kombinerat med ett grunt ärmhål. Två detaljer som är väldigt svåra att kombinera och är typiskt för det neapolitanska skrädderiet. 

Samtidigt kostar en kostym i runda slängar som en skräddarsydd från ett bättre skrädderi vilket gör att målgruppen snarare är de som har ekonomin, vill åt hantverket men inte har tid eller möjlighet att genomgå de antal avprovningar som skräddarsytt innebär. 

Businesskostymer i mörkblått och kritstrecksrandigt.
Större rutor.
Lager på lager-styling tillsammans med en fantastisk grön kavaj.
Ljusa kavajer tillsammans med vita byxor för sommaren.
En beige kostym är ett fantastiskt plagg sommartid och perfekt till semiformella tillställningar.
Grå klassisk kostym med en tunnare regnjacka ovanpå.
Klara blå kavajer och ljusa byxor är ett givet inslag i de italienska vårkollektionerna.
Rutig uddakavaj.
Lediga mockajackor är ett inslag Attolini alltid erbjuder vid sidan av den skräddade konfektionen.
Dubbelknäppt.
Vit kavaj. Lika dyr som svårburen utanför tropikerna.
Smokingen är ett givet inslag i alla företagets kollektioner.