Ring Jacket har tidigare varit väldigt begränsad till den japanska marknaden och en relativt väl bevarad hemlighet sen företaget grundades på 1950-talet. För stilintresserade män på resa till landet är ett besök i någon av företagets butiker eller återförsäljare något vi verkligen rekommenderar.

Har man inte möjligheten att besöka Japan är Ring Jacket sen en tid tillbaka tillgängliga på nätet via butikskedjan The Armoury. De har Ring Jacket som sin basnivå på kvalitetskavajer och kostymer och har tagit fram flera egna modeller för butiken. 

Kvalitets- och prismässigt ligger Ring Jacket på ungefär samma nivå som italienska Caruso, Eidos och har också de en full kanvaskonstruktion och en imponerande precision. Tygvalen kommer från såväl Italien som Japan och har ofta en intressant struktur och dimension i sig. 

För våren visar Ring Jacket upp väldigt mycket klassiska färgkombinationer. Det rör sig om basfärger som marinblått, grått, beige och brunt tillsammans med benvitt. 

Klassisk kombination av benvita byxor och blå kavaj.
Grått från vårens kollektion.
Sobra ljusa vårfärger.
Mycket mörkblått i vårens kollektion från Ring Jacket.
Brun hopsackkavaj med ljusblå skjorta och sandfärgade byxor är en utmärkt vårkombination.
Lediga tolkningar med shorts och linnejacka.
Toner av beige, taupe och ljusbrunt är extremt trevligt med vitt, grått och blått under sommaren.
Beigea bomullskostymer.
Dubbelknäppt kritstrecksrandig kostym.