De är tillbaka! Michael Jordan och Snurre Sprätt återförenas

Basketlegenden Michael Jordan och Looney Tunes-stjärnan Snurre Sprätt följer upp sin ikoniska kampanj från 1992. Under våren kommer en limiterad Hare Jordan-kollektion.

Jordan Brand och Warner Bros. Consumer Products avslöjar att Hare Jordan är tillbaka efter 23 år. Den första Hare Jordan-kollektionen kom 1992 och ackompanjerades av en reklam med Michael Jordan och Snurre Sprätt som visades på Super Bowl samma år. Kampanjen blev en omedelbar klassiker och växte i popularitet till den grad att den 1996 resulterade i långfilmen Space Jam.

– Båda är ikoniska figurer och legender var för sig, men tillsammans är Snurre Sprätt och Michael Jordan en oslagbar kombination både på och utanför plan, säger Brad Globe, president på Warner Bros. Consumer Products. Vi är väldigt exalterade att ännu en gång samarbeta med Jordan Brand för att introducera Hare Jordan för en helt ny generation, det blir en limiterad kollektion som inkluderar en mix av klassiska och högteknologiska modeller.
Den nya Hare Jordan-kollektionen släpps under våren.