Roland Hjorth, chefsdesigner Whyred, är nervös.

Hur kommer det sig?
- Jag är alltid sjukt nervös innan. Det är inte för att jag tar visningen för dramatiskt utan för att jag helt enkelt alltid är nervös inför en visning. Det är så många grejer som kan gå fel. Oftast inträffar de sakerna aldrig, men du blir inte lugnare för det ändå. Det är först en timme innan som man blir mindre nervös, när man vet hur allt kommer se ut och inte kan göra något åt det.

Vilka är nyckelplaggen för Whyred i höst?
- Det är definitivt en lång rock, med stora slag som går över knäna. De stora, maskulina slagen ser man också på kavajerna, som också de är lite längre än tidigare. Vi fortsätter att leka med skärningar och satsar på rejäl volym på byxorna. Skorna har en spetsigare tå än tidigare och det blir mycket gråtoner, torkat blod och "electric blue"-färger.

Vad har inspirerat dig i kollektionen?
- Det övermaskulina och det klassiska, som vi har lekt med och gjort till något nytt. Temat avspeglas väldigt väl i kollektionsnamnet, Mr./Mrs.

Har lågkonjunkturen påverkat er höstkollektion?
- Definitivt inte - tvärtom! Det ska vara lyx och flärd - gör av med så mycket pengar du kan! Nej, jag skojade bara. Lågkonjunkturen finns där - det är inte så mycket vi kan göra åt den - men vi har inte tänkt så mycket på den till den här kollektionen.

Vem skulle du allra helst vilja se front row?
- Anna Wintour och David Bowie. Bara att få hit Anna Wintour fantastiskt.

Vad får besökarna i goodiebagen?
- Vi ger bort en sidenscarf.

Du brukar ofta säga att Whyred är ett höstmärke. Hur kommer det sig?
- Ja, det var en liten blunder från min sida att hajpa hösten så, för våren är ju också alltid bra. Men hösten är alltid mycket ull och en stark uniformskänsla och det är Whyred också, tycker jag.

Många av våra läsare vill ha en Whyredbutik även i Göteborg. När blir det av?
- Det vill jag med! Och jag kan lova er att det kommer en 2009 - med eller utan lågkonjunktur!

Whyred, vår/sommar -09.

Whyred, vår/sommar -09.