När den värsta chinoshajpen lagt sig tar sig Dockers en titt i historien. Resultatet syns tydligt i märkets vårkollektion.

Dockers Sverigechef Alexander Schnelzer, hur skulle du beskriva vårens kollektion?

- Vintage-uttrycket har använts mycket i modet under de senaste åren - vi pratar hellre om arv och heritage. Kollektionen är mycket mer maskulin än tidigare och fokus ligger på detaljer och passform.

Vilka plagg ska man hålla extra utkik efter?

- Vår mycket lätta, okonstruerade byxa som skapats genom att en en tråd lyfts bort efter vävningen. De klassiska chinosfärgerna finns naturligtvis kvar i kollektionen, men i veckorna kompletterar vi dem med en in season-kollektion med tio färgglada chinos, bland annat lavendelfärgade, gröna och gula, som kostar 900 kronor. Även våra överdelar börjar bli riktigt vassa med detaljrika oxford- bomullspoplin- och chambrayskjortor.

Dockers vår/sommar 2010.

Priser från 800 kronor för byxor, 700 för skjortor och 2000 för kavajer och jackor. Dockers säljs bland annat på Åhléns City i Stockholm, Göteborg och Malmö, NK och caliroots.com.

Johan Magnusson