Hope lokaliserar sig
I kväll invigs Hopes nya butik i Stockholm. Men det blir inte centralt på eller i närheten av någon av de stora shoppinggatorna utan på Odengatan i Vasastan.– Vi tror att det finns ett behov av en “lokal” butik, säger designern Stefan Söderberg.Här ger han dig dessutom tre herrplagg du inte får missa i den nya butiken – och de bästa köpen i vårens kollektion.
Hur kommer det sig att ni öppnar den här butiken?
– Vi har letat efter en butikslokal i Vasastan för vi tror att det finns ett behov av en "lokal" butik. Dessutom är det många Hopekunder som bor i Vasastan och kanske jobbar i City. Då har man inte tid att springa i butiker på lunchen och ingen lust att åka in till smeten under helgen utan tycker det är trevligare att gå till sin lokala Hopebutik. Responsen har redan varit bra på vår närvaro av kunder som besökt butiken – de har uttryckt att de saknat den här typen av butik, säger Stefan Söderberg.
Vilka tre herrplagg får man inte missa?
– Man ska absolut gå in och prova våra vaxade jackor där det finns flera olika modeller. Goodman och Bergdorf Coat är lite mer dressade, medan Hunting och Photographer Coat är inspirerade av armé- och jaktjackor. När det kommer till byxor kan man välja mellan många olika modeller, färger och material. Till sist har vi utvecklat en ny kollektion, Smart Collection, där basen är kostym, så behöver man en snygg kostym till nyår kan man definitivt kalla det för det "bästa köpet".
Vilka är nyckelplaggen på herrsidan i den kommande vårkollektionen?
– Inspirationen för våren har varit en blandning av vintagebehandlade workwear- och armyplagg med en dressad "servitörlook". Det här innebär att det kommer att finnas många bra byxor att välja mellan – alltifrån tvättad bomull till "two-tone"-tyger som ger en smart men ändå nerdressad look. Och även för våren kan man hitta fina kostymer i typiska Hopematerial.
Vad har Hope på gång framöver? Fler nyheter?
– Just nu jobbar vi för fullt med presentationen av kollektionen för nästa höst, samt att vi letar vidare efter fler butikslokaler och shop-in-shoper.
En närmare presentation av Hopes kollektion för våren och sommaren 2011 hittar du här (catwalkbilder)och här (från Berlins modevecka).
Hope, Odengatan 70 i Stockholm.
Hope har sedan tidigare butiker i Stockholm och Köpenhamn, samt online på www.hope-sthlm.com.