Pumas tillverkning sker av experter i märkets fabrik i Japan.

Idag släpper sportmärket Puma nyheten om sin senaste lansering – PUMA Suede Sapphire. Detta för att hylla den klassiska modellen Suede som lanserades första gången 1968 och därmed firar 45 år på marknaden i år. 

Skon är designad och tillverkad med specialiserat hantverk i Pumas japanska fabrik och består av mocka och kalvsinn av högsta kvalitet. 

– Det är viktigt för oss att lyfta fram materialvalet och det hantverk som ligger bakom tillverkningen Sapphire-modellen, säger Adam Petrick, Pumas globala Brand Manager. Att våra mest kompetenta designers i Japan har arbetat fram skon är verkligen viktigt för dess unika design.

Nya Suede Sapphire finns i butik från 8 november. Priset lgger på 1 700 kronor och den kommer att säljas i en limiterad upplaga av endast 450 par världen över. I Sverige kan du hitta den på Sneakersnstuff.