Rasmus Wingårdh visar upp en av märkets dubbelknäppta kavajer.

Rasmus Wingårdh har bland annat jobbat som chefsdesigner och creative manager på Filippa K, han är också bekant från bland annat NN07. Mitt under modeveckan bjöd han in till en mer intim visning av sin första kollektion släppt under eget namn. Kollektionen består på herrsidan av tre t-shirt-modeller, en enkelknäppt kavaj, en collegetröja samt slutligen en dubbelknäppt kavaj som kommer i flera utföranden.  

Märkets t-shirts finns i svart, vitt och marinblått och kommer i fyra olika material.

Istället för att göra tre t-shirt-modeller som kommer i olika färger har man valt att tänka annorlunda. Modellerna kommer endast i varsin färg och finns istället i olika utföranden vad gäller material. Det kommer en svart modell, en vit modell och en marinblå modell som samtliga tillverkas i fyra olika kvaliteter. Under ett års tid har man jobbat med att få fram ett bomullstyg med långa fibrer likt egyptisk bomull. Detta material har sedan kombinerats med i tur och ordning kashmir, silke och lyocel med tanken att alla ska hitta sitt favoritmaterial på den perfekta t-shirten. Själv lyfter Rasmus Wingårdh fram t-shirten i bomull/silke som sin favorit.

Visningen hölls på skrädderiet Bauer på Brunnsgatan 4 i Stockholm.

Märket Rasmus Wingårdh kommer att säljas från och med februari 2014. Kläderna kommer säljas online i märkets webbshop samt hos några utvalda återförsäljare. T-shirtarna kostar från 800 kronor.