Rekordkonserten gav rekordvinst för Håkan Hellström
Det lönar sig att slå publikrekord på Ullevi. Under 2014 drog göteborgssonen in närmare 31 miljoner kronor till bolaget Tro och Tvivel. En helt okej årslön med tanke på att han bara gjorde en enda konsert.
Fredagen den sjätte juni rullade mörka moln in över västkusten och göteborgarna stängde av elektroniken när de insåg hur nära åskan och blixtarna var. Tusentals förväntansfulla människor oroade sig om hur himlen skulle se ut när de vaknade på lördagen. Men de kunde vara lugna. För på morgonen den sjunde juni sken solen.
När Håkan Hellström entrade Ullevis scen inför 69 349 övertaggade personer peakade nog 2014 för många. Även för Håkan. Han stal publikrekordet från Bruce Springsteen och fick varenda själ på arenan att glöda.
Och det lönade sig. I dag avslöjades att Håkan Hellströms bolag Tro och Tvivel AB gjort en vinst på 30,7 miljoner under fjolåret, med en omsättning på 34 miljoner. Enligt di.se plockade Håkan ut fyra av dessa miljoner som aktieutdelning. Det kan han väl vara värd efter den där omtalade konserten.
Håkan avslutade spelningen med att orden "Tusen tack för att ni kom ikväll kära vänner. Det här var min stora stund i livet." Och han hade nog rätt. Den blir nog svårt att toppa upplevelsemässigt. Och ekonomiskt.