Red Brick Soul
Northamptonshire där bland annat Crockett & Jones och Church’s återfinns är kanske främst förknippad med randsydda skor i superklassisk form. Red Brick Soul är ett nytt märke från det brittiska skomeckat som kombinerar traditionell randsydd konstruktion med lätta material och ledig form.
Northamptonshire där bland annat Crockett & Jones och Church's återfinns är kanske främst förknippad med randsydda skor i superklassisk form. Red Brick Soul är ett nytt märke från det brittiska skomeckat som kombinerar traditionell randsydd konstruktion med lätta material och ledig form.
Bakom märket står amerikanen Mark McNairy som även designar åt J.Press. I nuläget består utbudet av fyra modeller; ett par penny loafers, ett par derbys, ett par sadelskor och ett par chukka boots. Karaktäristiskt för samtliga är den tegelröda sulan som är tillverkad i lättviktsgummi för att ge en så komfortabel känsla som möjligt och samtidigt hålla nere priserna.
Red Brick Soul säljs i nuläget på Très Bien Shop i Malmö och Nitty Gritty i Stockholm. Pris från 1895 till 2195 kr. Samtliga bilder från Très Bien Shop.